Fener ve Balatta Neler Yapılabilir?

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Fener ve Balat sokakları tarihi açıdan doğal bir fotoğraf platformudur.
Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşıp tarihe bir yolculuk yapmak istiyorsanız, Sayıları gittikçe azalan cumbalı küçük evleri, eski mahalle kültürünü seviyor ve özlem duyuyorsanız, Fener – Balat sizin için en doğru seçim olabilir.
Haliç kıyısında bulunan otelimizden çıkıp Haliç'in uzun sahil şeridinde yürüyüş yapabilir veya bisikletle gezebilirsiniz.
Fener veya Ayvansaray iskelesinden küçük şehir vapurlarına binip bir Haliç turu yapabilir veya bu vapurlarla tarihi yarım adaya veya Üsküdara gidebilirsiniz.
Haliç köprüsünden veya Galata köprüsünden otelimizde bulunan oltalarla balık tutma heyecanını yaşayabilirsiniz.

 

Ayasofa


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya Camii, mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden yegâne uygulama olarak görülür. Ayasofya; Osmanlı camilerine fikir bazında da olsa esin kaynağı olmuş, doğu-batı sentezinin bir ürünü olarak değerlendirilir.

Taksim


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Taksim Meydanı, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde yer alan ve İstanbul kentinin en ünlü noktalarından biri olan meydan. Çevresindeki lokanta, mağaza, eğlence yerleri ve otellerle İstanbul'un en büyük turistik çekim yerlerinden biridir. Cumhuriyet Döneminde bir meydan haline gelmiştir. Sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin de merkezi olarak bilinen meydan, istiklal caddesi ile Galata Kulesi'ne bağlanır. 7 gün 24 saat canlığını koruyan yaşayan bir meydandır.

Kariye Müzesi

Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Kariye Müzesi İstanbul'da Karagümrük semtinde Edirnekapı bölümünde bulunan müzedir. Bizans döneminde kilise, fetihten sonra ise cami olarak kullanılmış tarihi bir yapıdır.
Kariye (Chora) Kilisesi, 6. yüzyıla kadar giden bir geçmişe sahiptir. Günümüze ulaşmış hali Osmanlı döneminde ve 20. yüzyılin ikinci yarısında geçirdiği onarımların sonucudur.Daha önceleri kilise çevresinde, manastır kompleksi de ihtiva etmekteyken bu yapılar geçen zamana dayanamamışlardır. İlk önce manastır olarak 534 yılında Justinianus döneminde Aziz Theodius tarafından yapılmıstir. 11. yüzyılda 1. Aleksios’un kayınvalidesi Maria Doukaina tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. 1204-1261 yıllarındaki Latin istilasinda harap olan manastır Theodoros Metokhites tarafından 14. yüzyılda onarılmıştır. Dış narteks ve parekklesion bu dönemde yapıya eklenmiştir.

Sultanahmet Camii


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Sultan Ahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır. Cami Mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de gene mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami (Blue Mosque)" olarak adlandırılır. Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşmıştır.

Galata Kulesi


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
İstanbul’un Galata semtinde bulunan ve şehrin en önemli sembollerinden biri olan kule, 528 yılında inşa edilmiştir. Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biridir. Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. Müze olarak gezilebildiği gibi, eşsiz panoramik İstanbul manzarasının görülebildiği ender yapılardan birisidir.

İstanbul Modern


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
İstanbul Modern Sanat Müzesi veya kısaca İstanbul Modern, Türkiye'nin ilk modern sanat müzesidir. Eczacıbaşı ailesinin öncülüğünde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kurulan müze, 11 Aralık 2004'te ziyarete açılmıştır. İstanbul Modern Karaköy, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer alır. İstanbul Modern, T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük deposu olarak inşa edilen 4 no'lu antrepo binasının müzeye dönüştürülmesi ile hayata geçmiştir. 2003 yılında gerçekleştirilen 8. Uluslararası İstanbul Bienali'ne de ev sahipliği yapan bina, başbakanlık tarafından müze olarak tahsis edilmiş ve kendisinin Türkiye'ye AB üyeliği için müzareke tarihi verilecek olan 17 Aralık tarihinden önce yapımının tamamlanması isteği üzerine 11 Aralık 2004'te hizmete açılmıştır.

Kapalı Çarşı


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Hediyelik eşya, kuyumculuk, baharat, Türk tatları başta olmak üzere çeşitli dükkanlar barındıran çarşı gün içerisinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

Yerebatan Sarnıcı


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Yerebatan Sarnıcı İstanbul'da ki en büyük kapalı sarnıçtır. Ayasofya binasının batısındaki küçük binadan girilir. Sütun ormanı görünümündeki mekanın tavanı tuğla örülü, çapraz tonozludur. Zamanında civardaki bir bazilikadan dolayı bu isimle anılmıştır. Hâlihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı, müze olmanın yanında ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Süleymaniye Camii


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1558 yılları arasında İstanbul'da Mimar Sinan tarafından inşa edilen camidir. Mimar Sinan'ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii, medrese, kütüphane, hastane, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi'nin bir parçası olarak inşa edilmiştir.

Tünel


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Londra'dan sonra dünyanın en eski ikinci metrosu olan Tünel'in yapımı 5 Aralık 1874'te tamamlanmış. Deneme seferleri hayvan taşımacılığıyla yapılan Tünel'de daha sonra 10 para yolculuk ücreti karşılığında insan taşımacılığına geçilmiş. 17 Ocak 1875'te yerli ve yabancı seçkin davetli topluluğunun katıldığı görkemli bir törenle hizmete açılan Tünel, Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında İstanbulluların vazgeçilmezi imiş. Günümüzde de her gün Karaköy'le Beyoğlu'nu birbirine bağlıyor ve kısa, keyifli ve nostaljik bir yolculuk sunuyor.

Boğaziçi


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Boğaziçi, İstanbul'da, İstanbul Boğazı ile iki kıyısını içine alan kent parçası. Sahil şeridindeki semtler Avrupa yakasında, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Rumelihisarı, Baltalimanı, Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya, Kireçburnu, Büyükdere ve Sarıyer'dir. Anadolu yakasında ise Kuzguncuk, Beylerbeyi, Çengelköy, Vaniköy, Kandilli, Anadolu Hisarı, Kanlıca, Beykoz bu bölgededir. Vapur ve tekne turları ile kentin en nadide sahilleri gezilmeye ve görülmeye değerdir.

Mısır Çarşısı


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Mısır Çarşısı, Eminönü'nde Yeni Camii'nin arkasında ve Çiçek Pazarı'nın yanındadır. İstanbul'un en eski kapalı çarşılarından biridir. Aktarlarıyla meşhur bu çarşıda halen tabii ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanı sıra; kuruyemiş, şarküteri ürünleri, değişik gıda maddeleri satılmaktadır.

Deniz Müzesi


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
İstanbul Deniz Müzesi, Türkiye'nin denizcilik alanında en büyük müzesidir, içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden biridir. Koleksiyonunda yaklaşık 20.000 adet eser bulunmaktadır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı olan İstanbul Deniz Müzesi Türkiye'de kurulan ilk askeri müzedir.

Ortaköy


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Ortaköy, İstanbul Boğazı'nın kıyısında, Beşiktaş ilçesine bağlı bir semttir. Kumpircilerin, Wafflecıların ve Kokoreççilerin olduğu meydanı meşhurdur. Ortaköy Camii semtin sembolüdür.Ortaköy'ün İstanbul Boğazı'ından görünümü, sağ tarafta Büyük Mecidiye Camii ve Boğaziçi Köprüsü (Şubat 2013) Osmanlı Dönemi’nden beri ilgi çeken bir yerleşim merkezidir. Zamanında padişahların sayfiye yeri olmuştur. Doğal hazineleriyle ihtişamlı sarayları taçlandırmış. Bugün Çırağan Sarayı, Kabataş Erkek Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, Princess Oteli gibi yapıları, cami-kilise-sinagog üçgeninde yer alan Ortaköy Çarşısı, çarşının içindeki seyyar “entel pazarı”, hediyelik eşya dükkânları, kafeleri, barları ve restoranlarıyla bir kültür merkezi konumundadır. Sahile inen yoldaki kumpirciler ve gözlemeciler Ortaköy'e has mekanlardır.

İstiklal Caddesi


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
İstanbul'un ve Türkiyenin en ünlü eğlence ve alış-veriş merkezi konumundaki cadde, pasajları, kahve dükkanları, eğlence mekanları, sokak şarkıcıları ile görülmeye değer bir yerdir. Kendine has aurası ile asla yabancılık çekmeyeceksiniz.

Pierre Loti


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Pierre Loti Tepesi, İstanbul'un Eyüp ilçesinde Haliç'e nazır bir tepedir. Tepe adını, 1876 yılında İstanbul'a gelerek buraya yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathaneye gelmesiyle tanınan Fransız roman yazarı ve doğubilimci Julien Viaud'dan almıştır. Tepenin adını Eyüpsultan Tepesi olarak değiştirmek amacıyla belediye meclisine sunulan öneri pek çok çevreden büyük itirazlar görmüş ve belediye meclisince reddedilmiştir. Tepe ve burada bulunan aynı adlı çay bahçesi İstanbul'a gelen turistlerin de sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. Tepeye ulaşım Eyüp-Piyerloti teleferiği üzerinden de mümkündür.

Kız Kulesi


Haritayı Yeni Sekmede/Uygulamada Aç
Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır
Topkapı Sarayı
Ayasofa
Taksim
Kariye Müzesi
Sultanahmet Camii
Galata Kulesi
Dolmabahçe Sarayı
Fener Rum Patrikhanesi
İstanbul modern
Kapalı Çarşı
Yerebatan Sarnıcı
Süleymaniye Camii
Tünel
Boğaziçi
Mısır Çarşısı
Deniz Müzesi
Ortaköy
İstiklal Caddesi
Pierre Loti
Kız Kulesi

Copyright © 2019 Troya Otel Balat

web tasarım        Hashtag
?